تیرماه 1399
 
نقش آفرینی به سبک پگاه_صفحه 4
طعم آفتاب با شیرینی های یاسمین_صفحه 5
دستان معجزه گری که صلح و سلام آفرید_صفحه 6
 

 

انتخاب سردبیر
استاد اسماعیل زرعی،راوی سرزمین قصه ها
استاد اسماعیل زرعی نویسنده پیشکسوت کرمانشاهی Ùˆ مولف ده ها مجموعه داستان Ùˆ رمان در ادبیات معاصر است. او برنده ÛŒ جایزه ÛŒ داستان کوتاه صادق هدایت است. زرعی در سال 1333 در کرمانشاه، محله‌ÛŒ قدیمی «Ú¯Ø°Ø±Ø³Ø§Ø±Ø§Ø¨Ú¯» به دنیا آمد Ùˆ تا پایان کلاس ششم ابتدایی در کرمانشاه‌ØŒ Ùˆ دوران دبیرستان را در همدان به همراه خانواده زندگی کرده است. Ø§Ùˆ در سال 53 استخدام Ùˆ 30 سال بعد هم بازنشسته شد. ایشان حضوری فعال در عرصه ÛŒ ادبیات داستانی دارد Ùˆ تاکنون آثار زیادی در این راستا منتشر نموده است. اولین اثر چاپ شده ÛŒ ایشان قطعه شعری است Ú©Ù‡ در سال 1348 در سن 15سالگی در مجله ÛŒ «ØªÙ‡Ø±Ø§Ù† مصور»Ù…نتشر شده است. کتاب‌های منتشر شده او: 1- اسماعیل زرعی در آینه‌ÛŒ آثارش (مجموعه برخی نقد‌ها بر آثار اسماعیل زرعی) به کوشش کیومرث کریمی‌. انتشارات طاقبستان 2- اسماعیل زرعی‌ØŒ بصیرت Ùˆ ذخایر ذهنی Ùˆ داستانی (یادنامه‌) به همت‌ِ ناصر‌ِ گلستانی‌فر. روزنامه بیستون 3- داستان‌نویس‌ِ وقایع محال (نقد مجموعه داستان Ú©Ù…ÛŒ از کابوس‌های من) به قلم‌ِ فریبرز‌ِ ابراهیم پور. کتاب سبز زیر چاپ: Ù…ÛŒ رویم هیزم بچینیم (مجموعه داستان) انتشارات دیباچه اسماعیل زرعی بدون تردید یکی از هنرمندان ریشه دار در کشور است.  برای این هنرمند برجسته آرزوی موفقیت Ù…ÛŒ کنیم.      
رودررو با اصغر فرهادی
محیا صدیقیان: اصغر فرهادی فیلمساز برجسته کشورمان نیازی به معرفی ندارد. انبوه موفقیت بین المللی، او را در شمار معتبرترین فیلمسازان مستقل جهان قرار داده است. کسب دو اسکار بهترین فیلم خارجی زبان( جدایی نادر از سیمین و فروشنده)، جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره کن( فروشنده) خرس طلایی بهترین کارگردانی جشنواره برلین( درباره الی)، بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب( جدایی نادر از سیمین) تنها بخشی از انبوه جوایز مهمی هستند که فرهادی موفق به کسب آنها شده است. چاپ کتاب مجموعه گفت و گوهای او درباره آثارش بدون شک فرصتی مناسب برای علاقه مندان به سینما و خصوصا دانشجویان این حوزه فراهم می کند که با جزئیات بیشتری از شیوه کار او آشنا شوند. اسماعیل میهن دوست، منتقد، نوسینده، پژوهشگرسینما و فیلمساز از سال 91 و به تناوب، جلسات گفت و گو را با فرهادی ترتیب می دهد و تلاش می کند وجوه مختلف کار او را مورد واکاوی قرار دهد. پیش از این، چاپ های قبلی این کتاب توسط نشرهایی چون روشنگران و رونق منتشر شده بود. چاپ جدید این کتاب که توسط انتشارات چترنگ وارد بازار کتاب شده است، علاوه بر پوشش مطالب قبلی، حاوی پیوست هایی چون گفت و گو درباره فیلم فروشنده است. کتاب رو در رو با اضغر فرهادی این امکان را فراهم کرده است که برای هر کدام از فیلم های فرهادی، در جواب این پرسش که چه شد ساخته شد، پاسخی جالب دریافت کنید.رقص در غبار از ایده ای واقعی درباره مارگیران و انگشت های قطع شده شان که برای فرهادی تعریف شده بود می آید. شهر زیبا، طرح بسیار تغییر یافته ی قسمتی از سریال داستان یک شهر درباره اسید پاشان محکوم به اعدام است. چهارشنبه سوری، با حضور شب عید یک نظافتچی در منزل فرهادی جرقه ایده اش مشتعل شد و تا فروشنده که باز ریشه اش در همان سال ها ی ساخت سریال داستان یک شهر شکل گرفته بود و به دلیل ناممکن بودن پرداختن به موضوع اجاره خانه ای که ساکن قبلی اش یک روسپی بوده، رها شده بود.
سینما و تاریخ جذاب و تاثیرگذار
محمد عرفان صدیقیان – مطالعات سینمایی از حوزه های جذاب Ùˆ اثر گذار سینما به شمار Ù…ÛŒ رود Ú©Ù‡ متاسفانه در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است. شاید بتوان یکی از علت های اصلی آن را، کمبود منابع مرجع ترجمه شده دانست . اخیرا انتشارات علمی Ùˆ فرهنگی دست به ترجمه Ùˆ نشر تعدادی از مهمترین آثار این حوزه زده است. مضمون مشترک Ùˆ محوری تمام آثار این مجموعه سینماست، اما در هر یک به مطالعه Ùˆ بررسی زمینه های علوم دیگر Ùˆ پیوند مشترک آن ها با سینما پرداخته Ù…ÛŒ شود . از این رو کتب این مجموعه در حوزه مطالعات بینار رشته ای قرار Ù…ÛŒ گیرد. کتاب سینما Ùˆ تاریخ اثر مارک فرو یکی از آن هاست Ú©Ù‡ محمد تهامی نژاد از مترجمان Ùˆ نویسندگان سرشناس ØŒ آن را به فارسی ترجمه کرده است. فرو در این کتاب نگاهی متفارت به ارتباط میان تاریخ Ùˆ سینما داشته Ùˆ به دنبال این مسئله است Ú©Ù‡ تا Ú†Ù‡ اندازه Ù…ÛŒ توان به فیلم های سینمایی، به عنوانسند Ùˆ عامل اثر گذار در مطالعه تاریخ استناد کرد. مقاله های این کتاب ،سراسر تاریخ سینما را در بر Ù…ÛŒ گیرد Ùˆ به این مهم Ù…ÛŒ پردازد Ú©Ù‡ سینما Ùˆ تاریخ در کدام محدوده هاو شیوه ها با یکدیگر تلاقی Ù…ÛŒ کنند. مارک فرو چهره شناخته شده ای در عرصه تاریخ نگاری اجتماعی به شمار Ù…ÛŒ رودکه خود تجربه ساخت فیلم های از سینمای آلمان ،آمریکا ،روسیه Ùˆ فرانسه پرداخته شده Ùˆ فرو تلاش کرده است اهمیت تاریخ نگاری از طریق فیلم را واکاوی کند. پرداختن به وقایع مختلف تاریخی Ùˆ چگونگی بازنمایی آن در فیلم های گوناگون از دسگر بخش های جذاب Ùˆ خواندنی این کتاب به شمار Ù…ÛŒ رود.
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ماهنامه فرهنگی ، هنری و گردشگری دیدگاه هنر می باشد.